2 intő jel, ami a maja civilizáció bukása előtt feltűnt - Mi is könnyen a sorsukra juthatunk

Az időjárás drasztikus megváltozása okozhatta a maja birodalom bukását.

Maja civilizáció bukásának oka
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokféle elmélet született már arról, hogy mi is okozhatta a maja civilizáció pusztulását, de egyiknek sem sikerült mindenkit meggyőző bizonyítékokkal előállnia, egészen mostanáig. 

A maja civilizáció bukásának oka

A maja birodalom a mai Guatemala helyén létezett, az i. sz. 6. században érte el a hatalma csúcsát, ám a 900-as évekre már a legtöbb maja nagyváros elnéptelenedett. A kutatók több száz éve próbálják megfejteni, mi vezethetett a nagyszerű birodalom gyors összeomlásához. A Science magazinban megjelent tanulmány komoly bizonyítékokat adott az egyik elmélet alátámasztására, amely szerint a bukás oka a szárazság volt. 

szárazság
Fotó: Alan Majchrowicz / Getty Images Hungary

A kulcsot a rejtélyhez a Yucatán-félszigeten található Chichancanab-tó rejtette, melynek üledékét kutatók vizsgálták. A tó közel fekszik az egykori maja civilizáció központjához, így pontos mintát szolgáltatott az akkori éghajlatra. Az üledéktartalom vizsgálatából Nicholas Evans, a Cambridge Egyetem kutató diákja és a tanulmány egyik írója a maja birodalom végén hullott csapadék mennyiségét számolta ki. A kutatók megállapították, hogy a területen hullott csapadék mennyisége több, hosszabb időszakban is 41-54 százalékkal csökkent a vizsgált 400 év alatt. 

Aggasztó hasonlóság napjainkkal

A tanulmány azt is kimutatta, hogy a terület páratartalma is 2-7 százalékkal lett kevesebb, ami a csapadék csökkenésével együtt súlyos hatást gyakorolt a maják növénytermesztésére. Mivel ezek a száraz periódusok gyakran fordultak elő, a birodalomnak nem volt ideje elegendő élelmiszer-tartalékot felhalmozni, ami végül a pusztulásához vezetett. Azért még így is sok kérdés merül fel az elmélettel kapcsolatban, például, hogy mi okozta a nagymértékű szárazságot.

Egy korábbi tanulmány szerint a maják erdőirtási gyakorlatának lehetett az eredménye a szárazság, a terület páratartalmának csökkenése és a talaj szerkezetének módosulása. Evans szerint a légkörben végbemenő változások és az egyre ritkábban jelentkező trópusi viharok is hozzájárultak a változáshoz. A Nevadai Egyetem professzora, Matthew Lahinet szerint az új tanulmány azért is jelentős, mert bemutatta, hogy az emberi viselkedés befolyásolni tudja az éghajlatot. Ami sajnos most is igaz, hiszen Közép-Amerika klímája egyre melegebb és szárazabb. A természeti jelenségeket az emberi szokások pedig csak tovább súlyosbítják. 

A régészek is meglepődtek, mit ábrázol a maja kőkorong: erre senki sem számítana

A kora középkori korong meglepő jelenetet ábrázol.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük